Uyarılar

İnternet sayfanız size ve firmanıza özeldir, ne kadar basit olursa olsun sizin için ve sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda bire bir tasarlanmalıdır. Standart şablon tasarımlardan kaçının..

2- Bu işi herkes her fiyata yapıyor belki de bedavaya. Ama internette bulunmanın bedava olamayacak kadar ciddi ve önemli bir konu ve hizmet olduğunu unutmayın çünkü internet sayfanız sizin tüm Dünyaya açılan vitrininiz olacak. Tabii ki her zaman pahalı fiyat iyi kaliteyi beraberinde getirmez.

3- İnternet günümüzdeki en büyük bilgi yığınağı ve aynı zamanda da devasa bir bilgi çöplüğü. Sayfanızın bu çöplüğe ait olmadığını ziyaretçilere anlatmanın en güzel yolu basit ama profesyonel bir tasarımdan ve devamlı güncellemeden geçmekte. Ziyaretçiler siteye girdikleri anda site içeriğinin devamlı değiştiğini ve güncellendiğini anlamalılar. Bunu sağlamak ise bizim işimiz. Sayfanızı tasarlatmanın işin daha henüz başı olduğunu bilin ve çözümleri seçip kabul ederken ‘destek ve güncelleme koşullarını’ satın alma aşamasında sorun, öğrenin ve belirleyin ve mümkünse daha sonraki seneler için ise destek taahhüdü alın.

4- Ciddi ve doğru çözümlerin devamının da bir maliyeti vardır. Bu işe bir defa para ödeyip kurtulacağınızı öneren çözümleri ciddiye almayın. Güncelleme ve destek hizmetlerinin devamı, alan adı, bulundurma hizmetleri hep belirli bir maliyeti olan hizmetlerdir. Aklı başında hiç bir ticari kuruluş bu hizmetleri size bedava önermez.

5- Arama motorlarına kayıt çok önemli. Arama motorlarında arama sıralamasında üst sıralarda olmak da öyle. Ama bu ancak düzgün bir tasarım ve devamlı güncelleme ve destek ile sağlanmalı ve sürekli kılınmalı. Belirli başlı arama motorlarına kaydın manuel (otomatik olmayan) yapılması gerktiğini unutmayın. Belirli bir ücret karşılığı size birinci, ikinci sırayı vaat eden önerilere kuşku ile yaklaşın, sanmayın ki bunu sadece siz istiyorsunuz. Peki nasıl herkes birinci olabilir? Unutmayın ki her ciddi alıcı arama yaparken bir, iki, üç ve hatta daha fazla sayfayı inceler çünkü herkes gibi onun da parası kıymetlidir . Profesyonel ve düzgün tasarlanmış bir site ise onu sizden de bir teklif almaya yöneltir. Gerisini de sizin firmanız, hizmetinizin fiyatı ve kalitesi belirler. Bu nokta ise sizin işiniz.

6- İnternette bulunmak uzun soluklu bir projedir ve belirli bir yatırımı vardır. İnternet adresiniz sizin diğer tanıtım materyallerinizde (broşür, kartvizit, vb.) bulunacak ve o email adreslerini siz varoldukça kullanacaksınız. Bu sebeple bu hizmeti profesyonel olmayan kişi ve kuruluşlardan alırsanız ve bu kuruluş ve kişilere bir kaç ay veya bir sene sonra ulaşamamanız durumunda, bu işten zarar görebilirsiniz. Alan adı kontrolünün önemli olduğunu unutmayın ve bu hizmeti ciddi ve dürüst çalışan kurumlardan alın. İnanın ki ülkemizde bu kötü tecrübe birçok kişi ve kuruluşun başına geldi ve hala geliyor.

7- İnternet Dünyası ve teknolojiler devamlı değişiyor gelişiyor. Bu Dünyaya adım atarken en son teknolojiyi kullanmak belki de sizin ihtiyaçlarınız için biraz fazla. Ama unutmayın ki biraz zaman geçip internette bulunmanın yararlarını gördükçe siz de bu teknolojileri takip etmek isteyeceksiniz. Bu geçişlerde ise ekip değiştirmenin hem daha uzun zaman hem de ek maliyet getireceğini unutmayın ve size gelişen teknolojiyi takip edebilecek ve sizi bu gelişmelere taşıyabilecek eğitimi, tecrübesi ve niteliği olan firmalardan bu hizmeti alın.

8- Günümüz rekabet koşullarında ise “erken kalkan” bu alanda da “çok yol alır.”

SON nokta olarak ise, nasıl olursa olsun ama en azından internette olalım mantığı ile sadece orada olmak adına bu işe girişmeyin, bu tür internette olmanın size bir getirisi olmayacağını bilin ve üstelik size dolaylı olarak zarar verebileceğini de unutmayın.

Comments are closed.